August Teppo kodupaik

 

Laupäeval, 23. novembril 2019. aastal selgusid Võrus parimad uued lõõtspillilood.

Esimest korda toimunud uute lõõtspillilugude konkursil kuulutati parimaks uueks lõõtsalooks Rasmus Kadaja  „Nuiamehe reinlender”. Lugu oli parim nii žürii hinnangul aga osutus häälteenamusega ka rahva lemmikuks.
Teise koha sai Kalev Hellamaa  lugu „Talu polka” ning kolmanda Herbert Konnula „Taevasina”. Zürii otsusega anti välja ka kaks eripreemiat, tiitli „Hää lugu”  sai nii  Kristi Kooli „Õhtune valss” kui Lembit Lingi „Kihnu Virve”.  Kokku võttis võistlusest osa 17  lugu, mis oli kirjutatud 13 erineva autori poolt.
„Oli väga pingeline võistlus, kui varasematel lõõtspilli võistumängimistel on tulnud hinnata eelkõige mängijate näpunobedust, siis seekord läks ikka tuliseks vaidluseks milline lugu just oma traditsioonilises lõõtsa stiilis neist kõige omanäolisem on” avaldas oma arvamust zürii esimees Juhan Uppin. Züriis olid lisaks temale veel Kadri Laube, Harri Lindmets, Kait Tamra ning Siiri Konksi.
Konkursi läbiviimisega soovisidki  korraldajad  anda võimaluse lõõtspillilugude autoritele oma loomingu tutvustamiseks,  samas sooviti tõmmata tähelepanu uuele lõõtspilli repertuaarile ning lõpptulemusena selgitada välja parimad uued lõõtspillilood.
Konkurssi korraldas MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu. Läbiviimist  toetasid  Võru vald, Eesti Kultuurkapital, KÜSK, Võrumaa Arenguagentuur ning MTÜ-d SMIX ning  Võru Folkloorifestival.
Vaata uute lõõtspillilugude konkursi videot https://youtu.be/75CYlOs-uak


logo
Teppo August oli Võrumaa kuulus lõõtsameister. Tema lapse-lapse-laps Priidu on võtnud ette asutada tema kodutalus muuseum. Just seal, kus pillid omal ajal sündisid. Tallel on tööriistad, millega vanameister töötas, samuti põllutööriistad, mis tolajal igapäevaselt kasutusel olid.