August Teppo kodupaik


LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2020/2021

 

 

TOIMUNUD ÜRITUSED

 

LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2020

07.08 TARTU ÜLIÕPILASTEATRI ETENDUS “SAJANDI ÕNNISTUS” LÕÕTSATALUS 

Kogupereetendus „Sandi õnnistus” vestab sõnadeta eesti muinasjutte

Tartu Üliõpilasteater (TÜT) toob nii väikeste kui ka suurte vaatajateni lavateose, mis sukeldub meie rahva muinasjuttudesse. Algselt lastele jõuluetendusena mängitud, ent nüüdseks kohandatud ja “Sandi õnnistuseks” ristitud lavatükk järgib TÜT-i varasema lavastuse “Põhjanaela paine” esteetilist ja mängulist keelt. Näitlejate kõne on viidud miinimumini ja loo sisu antakse edasi pillide, kujude, žestide ning liikumistega.

Lavastuse alustekstiks on M. J. Eiseni kogutud eesti rahva muinasjutud teosest “Eesti imede ilmast”. Kui lavastuse algversioon keskendus pigem lugudes avalduvale “imede ilmale”, siis seekord liginetakse materjalile teise nurga alt, lähtudes pigem sõnapaarist „sandi õnnistus“. Nõnda uuritaksegi laval, millise tähenduse või kahetähenduslikkuse see muinasjuttudele taolise aspekti alt annab.

Lavastus pälvis veebruaris Viljandis toimunud üleriigilisel festivalil „Tudengite teatripäevad” publiku lemmiku preemia.

Lisainfo https://www.yliopilasteater.ee/

15.08, 21.08  VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE LAAGER LÕÕTSATALUS 

Ootame lõõtspillimängu huvilisi August Teppo Lõõtsatallu lõõtspillimängijate laagrisse:)

Laagri peamiseks õpivormiks on praktiline tegevus erinevate õpitubade ja  õpiringide näol. Õpitoad toimuvad nii edasijõudnutele kui algajatele lõõtspillimängu huvilistele. Laagripäevad lõpetame ühismängimise õpitubadega. Õpitubasid viivad läbi: Toomas Ojasaar, Kadri Laube, Harri Lindmets, Ülar Saarniit, Kertu Hordi, Viktoria Misnik, Madleen Olesk. 

 

19.08 KELL 18.00 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS –   JUHAN UPPIN “ALLIKAL”

Juhan Uppini doktorikontsert II “Allikal” ehk Teppo-tüüpi lõõtspilli vanem traditsiooniline mängustiil August Teppo ja teiste Vana-Võrumaa lõõtspillimängijate näitel .

22.08  VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE ÜHISMÄNGIMINE VÕRU LINNA KESKVÄLJAKUL

29.08 KELL 11.00 AUGUST TEPPO 145. SÜNNIAASTAPÄEVALE PÜHENDATUD  KONTSERT “TEPPOD KOJU”

Üles astuvad Teppo lõõtspillide omanikud ja Võrumaa lõõtspillimängijad.

29.08 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON AEGA”Augsut Teppo Lõõtsatalus

18.00 Muuseum avab uksed

18.30 Kääpa põhikooli näitering 

19.30 Muuseumimäng

19.45 Teppo mustrite töötuba

20.30 Lõõtspillimängijad Herbet Konnula ja Oliver Leppik

 

LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2019

 

LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS

02.01, 16.01, 30.01, 13.02, 27.02, 13.03, 27.03, 10.04, 24.04

Osales 20 huvilist

Kursusel õpetasid: Toomas Ojasaar, Harri Lindmest, Alar Vuks, Ülar Saarniit, Viktoria Misnik, Kertu Hordo.

 

18.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MUSTREID”

18.00 Muuseum avab uksed

18.30 Vastseliina muusikakooli õpilased ja õpetajad

19.30 Muuseumimäng

19.45 Teppo mustrite töötuba

20.30 Võru Muusikakooli õpilased  – Kertu Hordo, Viktoria Misnik Ja Madleen Olesk.

 

13.07 TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLI VALMISTAJATE II KURSUSE LÕPETAMINE LÕÕTSATALUS 

13.-14.07 VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE LAAGER LÕÕTSATALUS 

 

20.07  VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE ÜHISMÄNGIMINE KANDLE AIAS

20.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS “EGÄST NUKAST TEPPO MAN”

.Üles astus Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm (lühend: ETR) ja lõõtsakuningas Toomas Ojasaar.

Mis saab ühele tantsufestivalile paremaks kingituseks olla, kui see, et külla tulevad pea kõikidest maakondadest ETRis tantsivad tantsuõpetajad. Iga ETRis tantsiv tantsuõpetaja kannab oma paikkonna rahvariideid ja teeb seda uhkusega. August Teppo Lõõtsatalus võib nende esituses näha Eestimaa erinevate paikkondade tantsusüite, nende hulgas ka Vana-Võromaa tantsusüiti. Nemad on need, kes toovad väja erinevatele piirkondadele iseloomuliku tantsukeele. Lisaks saab kuulata lõõtsamängu ja muist toimuvast võiks jääda ka üllatuseks. Kindlasti tasub aegsasti kohale minna või pilet eelnevalt Piletilevist ära osta, sest kohtade arv on Teppo man piiratud.

Foto Gert Lutter

Foto Gert Lutter

 

 

OKTOOBER 2019 ALUSATAB III TEPPO-TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE KURSUS VÄIMELA KUTSEHRAIDUSKESKUSES

MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu koostöös Võrumaa Kutsehariduskeskusega korraldab 2019 – 2020 a. kolmanda Teppo-tüüpi lõõtspilli valmistajate kursuse. Kursusele on taas oodatud kõik need, kellel on valmisolek ja soov omandada teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamise oskused ning teha valmis päris oma lõõtspill.

VÕRUMAA LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUSED NABI SELTSIMAJAS OKTOOBER 2019-APRILL 2020

Kursus toimub oktoobrist-aprillini, iga kuu teisel ja neljandal kolmapäeval Navi Külaseltsi majas. Õppetöö toimub nii suure ringi õpitoas kui individuaalselt. Õppetöö maht on 140 tundi, sellest auditoorset tööd 28 tundi ja iseseisvat tööd 112 tundi. Sihtrühmaks on nii Võrumaa kogenud ja ka algajad lõõtspillimängu huvilised, kes soovivad ühiselt musitseerida ning omandada tantsuüritustel mängimiseks vajaminevat repertuaari. (MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu keskendubki eelkõige teppo tüüpi lõõtspilli kui simmanipilli traditsiooni hoidmisele). Kursust juhendab Võru Muusikakooli ja Mooste Rahvamuusikakooli õpetja Toomas Ojasaar. Samuti annavad oma panuse Võrumaa tuntud pillimehed ja pillimeistrid Alar Vuks, Ülar Saarniit, Taivo Leis ja Harri Lindmets. Koolitus toimub koostöös Rahvakultuuri Keskusega, kes väljastab kursuslastele ka tõendi koolitusel osalemise kohta. Õpitubade toimumisse panustab ka Navi Külaselts, andes vajalikud ruumid MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu kasutusse. Kokkuvõtlikult, MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu ja Võrumaa lõõtspillimängijad on valmis andma oma panuse, et Teppo tüüpi simmani pilli traditsioon Võrumaal säiliks ja edasi kestaks.

LÕÕTSPILLILUGUDE KONKURSS “UMMAMUUDU LUGU” 

MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu algatusel toimus Võrus 2019. aastal  uute lõõtspillilugude konkurss “Ummamuudu lugu”. 

Esimest korda toimunud uute lõõtspillilugude konkursil kuulutati parimaks uueks lõõtsalooks Rasmus Kadaja  „Nuiamehe reinlender”. Lugu oli parim nii žürii hinnangul aga osutus häälteenamusega ka rahva lemmikuks.
Teise koha sai Kalev Hellamaa  lugu „Talu polka” ning kolmanda Herbert Konnula „Taevasina”. Zürii otsusega anti välja ka kaks eripreemiat, tiitli „Hää lugu”  sai nii  Kristi Kooli „Õhtune valss” kui Lembit Lingi „Kihnu Virve”.  Kokku võttis võistlusest osa 17  lugu, mis oli kirjutatud 13 erineva autori poolt.
„Oli väga pingeline võistlus, kui varasematel lõõtspilli võistumängimistel on tulnud hinnata eelkõige mängijate näpunobedust, siis seekord läks ikka tuliseks vaidluseks milline lugu just oma traditsioonilises lõõtsa stiilis neist kõige omanäolisem on” avaldas oma arvamust zürii esimees Juhan Uppin. Züriis olid lisaks temale veel Kadri Laube, Harri Lindmets, Kait Tamra ning Siiri Konksi.
Konkursi läbiviimisega soovisidki  korraldajad  anda võimaluse lõõtspillilugude autoritele oma loomingu tutvustamiseks,  samas sooviti tõmmata tähelepanu uuele lõõtspilli repertuaarile ning lõpptulemusena selgitada välja parimad uued lõõtspillilood.
Konkurssi korraldas MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu. Läbiviimist  toetasid  Võru vald, Eesti Kultuurkapital, KÜSK, Võrumaa Arenguagentuur ning MTÜ-d SMIX ning  Võru Folkloorifestival.
Vaata uute lõõtspillilugude konkursi videot https://youtu.be/75CYlOs-uak

Foto Aivar Sepp

 

Foto Aivar Sepp

Foto Aivar Sepp

Foto Aivar Sepp

 

http://www.lounaleht.ee/index.php?page=1&id=27836&type=2

https://lounapostimees.postimees.ee/term/604478/ummamuudu-lugu

https://lounapostimees.postimees.ee/6792693/vorus-toimub-esmakordselt-uute-lootspillilugude-konkurss-ummamuudu-lugu

https://maaleht.delfi.ee/tasubteada/vorus-toimub-esmakordselt-uute-lootspillilugude-konkurss-ummamuudu-lugu?id=87640411

 

LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2018

 

LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS

17.01, 31.01, 14.02, 28.02, 14,03, 28.03, 11.04, 25.04

Osales 15 huvilist

Kursusel õpetasid: Toomas Ojasaar, Harri Lindmest, Alar Vuks, Ülar Saarniit, Viktoria Misnik, Kertu Hordo.

 

 

 

 

 

5.05 LÕÕTSATALU TALGUD

Piirdeaia renoveerimine, koristusööd

19.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON PIDU”

Mooste rahvamuusikakooli õpilaste kontsert Muuseumimäng

Võrukeelseid jutud  – jutuvestja Helju Kalme,  Lõõtsasimman  – tantsuks mängib Ants Järv 

NÄITUS “TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIDEL VÕISTUMÄNGIMINE VÕRUS 1971-2017”

Näituse „Lõõtspillide võistumängimine AugustTeppo mälestuseks Võrus ” eesmärgiks on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30-nda juubelini.

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa, kui kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud:  2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandi aasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga  August Teppo  2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta „näoks“. Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo tüüpi lõõtspillidel.

August Teppo  mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971,  kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5.juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine.  See kestis 2 – 3 tundi,  mängijaid hindas žürii . Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.

Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates,  kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on 4 Lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid?  Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid?  See on nii Võrumaa kui kogu Eesti jaoks pärand mis väärib jäädvustamist.

20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis  25.juunil. Näitus jääb avatuks 30.juulini . Sellesse ajavahemikku jääb  ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ning  ja Võru linna lastefestival. 

Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus  MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka.

06.07 A. TEPPO NIMELISE LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE VÕISTUMÄNGIMISELE PÜHENDATUD KONVERENTS VÕRU KANDLES

Teppo konverentsil keskenduti aruteludesse: mis on Teppo tüüpi lõõtspillis nii erilist, et ta pole vajunud aegade hämarusse? Kuidas toimus lõõtspillide valmistamine Teppo eluajal ning millisel moel tänapäeval pille valmistatakse?   Kuidas pille häälestatakse ning mis ikkagi on „Teppo timmi” saladus? Mis on muutnud lõõtspillimängu nii populaarseks ning kuhu edasi?

Ettekannetega aitasid neid teemasid avada lõõtspilliõpetaja ja lõõtsakuningas Juhan Uppin, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa, lõõtspillimeister- ja õpetaja Heino Tartes ning pillitöökoja Härmoonik lõõtspillimeister Leho Laaser.

Konverents toimus koostöös MTÜ Võru Folkloorifestival

Konverentsist tehti veebiülekanne ning see on järelvaadatav  https://www.youtube.com/watch?v=IsKYEiYQuc8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3tlR-ciLMnRyG7BTNAJ-5Jzncw-kPY6330dPVvO2X0tRFxq73qsxe9LRs

06.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS  –

Kolm lõõtsakuningat – Juhan Uppin, Toomas Ojasaar, Ott Richard Leitham 

6. juulil toimuva pärimuskontserdi raames soovime vääriliselt tähistada August Teppo mälestuseks peetava Teppo tüüpi lõõtspillide võistumängimise 30. juubelit.

Kontserdil astuvad üles kolm lõõtsakuningat – Juhan Uppin, Toomas Ojasaar ja Ott Richard Leitham. Kontsert tuleb kindlasti kolme kuninga vääriline, sest kohal on seitsmekordne, kuuekordne ning neljakordne võistumängimise võitja.

Eriline on kontsert ka selle poolest, et kolme lõõtsakuningat on esinemas kuuldud küll eri aegadel, kuid tänavu saavad nad 6. juulil August Teppo Lõõtsatalus kokku ühisel kontserdil.

21. 07. TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE I KURSUSE LÕPETAMINE LÕÕTSATALUS  

Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas

Kursusel osales 15 huvilist (4 naist ja 11 meest)

Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo

Kursuse läbiviimist toetaS LEADER programm

10.08 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS – 

Ansambel “Lõõtsavägilased” 

Lõõtsavägilased ansamblisse kuuluvad kolm noort lõõtsameest Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja, Tobias Tae ja ansambli juhendaja Margus Põldsepp

ALUSTAB TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE II KURSUS OKTOOBER 2018-JUUNI 2019

 Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas

Kursuse osaleb15 huvilist (4 naist ja 11 meest)

Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo

Kursuse läbiviimist toetab LEADER programm

 

LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2017

LÕÕTSPILLIMÄNGIJATE KURSUS NAVI SELTSIMAJAS VEEBRUAR-MAI 2017 

Kursus toimus Navi Seltsimajas

Kokku toimus 5 kokkusaamist

Osales 12 lõõtspillimängu huvilist

Õpetasid Toomas Ojasaar, Heino Tartes, Riho Pähn, Kristin Semm, Johanna Johanson

06.05. LÕÕTSATALU TALGUD

Piirdeaia renoveerimine, heakorratööd

20.05. MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MÄNGE” LÕÕTSATALUS 

18.00 Lõõtsamuuseum avab uksed

18.30 Mängivad lõõtsad, esinevad Kadri Laube ja Mõniste Kooli Muusikapesa lapsed 

19.30 Muuseumimäng

19.45 Kreutzwaldi jutte võru keeles vestavad Helju Kalme ja Ruth Toots

20.30 TANTSUTUBA Pärimustantse- ja mänge õpetab Kadri Lepasson

05.-09. 07.2017 VÄIKEKANDLE VALMISTAMISE LAAGER 

Laager toimus Võru Kesklinna Kooli tööõpetusklassis

Laagris osales 10 huvilist

Kandlevalmistajaid õpetas kandlemeister Mihkel Soon

16.06. PÄRIMUSKONTSERT JA TANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS 

Kristi Kool, Janne Suits ja Võrumaa lõõtspillimängijad

Pildiotsingu kristi kool ja janne suits tulemus

Duo Janne Suits ja Kristi Kool sündis 2014. aasta suvel. Nende rahvamuusikute huviobjektiks on peamiselt eesti lõõtspilli ja viiuli repertuaar ning täpsemalt just tantsumuusika mängimine. Need kaks pilli, nyckelharpa (nuppviiul) ja eesti lõõtspill, kõlavad helipildilt imeliselt kokku.

Mõned helinäited: https://soundcloud.com/suitsjakool

07.06 UPPSARI POPFOLK TANTSULAVASTUS “PÄRIS.ARMAS.SÕBRALIK.KAMP”

Uppsari popfolk tantsulavastus Päris.Armas.Sõbralik.Kamp. 

 Uppsar võtab maskid eest ja astub lavale ausa ja vahetuna. Kirgliku ja julgena. Teeme seda, mida kõige rohkem armastame – tantsime kogu hingest. Laval on energia ja hellus, rütmid ja vaikuse õrn paitus. Laval oleme individualistid ja oleme meeskond, rikume reegleid ja austame reegleid. Laval on meie lugu. Laval on Uppsar.

07.06. PÄRIMUSTANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS  

Ansambel “Tuulelõõtsutajad” 

28. 07 LÕÕTSAMUUSEUM TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE MAANTEMUUSEUMI SÜNNIPÄEVAL 

26.11 LÕÕTSAMUUSEUMI TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE  VÕRUMAA VABAÜHENDUSTE MESSIL 

ALUSTAB TEPPO TÜÜPI LÕÕTSPILLIVALMISTAJATE I KURSUS KOOSTÖÖS VÕRUMAA KUTSEHARIDUSKESKUSEGA

OKTOOBER 2017-JUUNI 2018

Kursus toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuse Tehnomajas

Kursuse osales 15 huvilist (4 naist ja 11 meest)

Kursuse õppejõud Heino Tartes ja Taavi Pumbo

Kursuse läbiviimist toetab LEADER programm

 

LÕÕTSATALU SÜNDMUSED 2016 

 

07.05 LÕÕTSATALU TALGUD

Piirdeaia renoveerimine, küüni koristamine.

14. 05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON LAINEID”

Võrumaa lõõtspillimängija Alo Pihu ja jutuvestja Silvi Jansons.

Muuseumimäng 

Avatud on kodukohvik 

 

17. 06 PÄRIMUSTANTSUÕHTU LÕÕTSATALUS 

Toomas Ojasaar ja Richard Ott Leitham

   

08. 07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS 

Ansambel „Lõõtsavägilased” 

 

15. 07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS 

Rahvamuusikud Kail ja Enrik Visla

Oleme kaks rahvamuusikut – Kail ja Enrik Visla. Mängime erinevaid pille (torupill, viiul, lõõts, karmoška, parmupill, flööt jne.), õpetame tantse, tutvustame pille, laulame ja mängime koos teiega.

 

01.08-7.08 KOGUPERE SUVELAVASTUS “TERE-TAREKE, SIIN ELAB MUINASJUTT” 

See on lustlik kogupereetendus, kust laps leiab muinasjutud ja täiskasvanu ohtralt äratundmist ning satiiri.

Tänases “Tarekeses”, mille pisike tüdruk Liisi endale avastab, elavad vene juurtega Karu, puhast tõugu eesti Lehm, kikilipsuga üle suure lombi tulnud Konn, ärapõlatud Kass ja arg Jänes. Ei puudu ka jahimees ja kõigi poolt kardetud ajakirjanik. Lõõtsatalule kohaselt musitseerib ja lööb laulu lõõtsa mängiv Rohutirts.

Stsenarist ja idee autor: Heiki Kelp, lavastaja: Kadi Kronberg. Mängivad: Agur Seim, Toomas Ojasaar, Voldemar Tilgor, Heino Pall, Airi Pütsep, Liisi Parm, Eveliis Kallas, Jaan Ossis. Valgus- ja lavatehnik: Andres Jukk.
http://www.vorukannel.ee/index.php?ent=1
https://www.facebook.com/V%C3%B5ru-Kultuurimaja-Kannel-V%C3%B5ru-Culture-Center-Kannel-336933813166/

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2015 

17.01 LÕÕTSATALU TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE ÜRITUSEL “AVATUD LÕÕTSAD” PÕLVAS 

02.05 LÕÕTSATALU TALGUD

Piirdeaia renoveerimine, üleüldised korrastustööd.

16.05 MUUSEUMIÖÖ “ÖÖS ON MUUSIKAT”

Filmi “August Teppo ja tema lõõts” esilinastus Muuseumimäng

Lõõtspillimängija Toomas Ojasaare kontsert 

03.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS 

Ansambel “Rüüt”

17.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS

Tarmo Noormaa ja Lauri Õunapuu 

 

02.08 LÕÕTSAMUUSIKAL “SIMMANILUGU”

Esietendus 2. augustil Teppo Lõõtsatalus (Loosu küla, Võru vald)

Võru Kandle suvelavastus

Stsenarist ja idee autor Heiki Kelp, lavastaja Ago Soots (VAT Teater), kunstnik Okeiko

Mängivad: Sander Lebreht, Meelis Põdersoo (VAT Teater), Agur Seim, Toomas Ojasaar, Aira Udras, Airi Pütsep, Harri Lindmets, Kaspar Kaasla

Tantsijad: Võru segarühm Siisik, juhendaja Marianne Jaanson.

2015. aastal möödub 140 aastat lõõtspillimeistri August Teppo sünnist. Teppo Lõõtsatalu õuel mängitav lõõtsamuusikal «Simmanilugu» sobib antud konteksti meenutama pillimeistrit, tema loomingut ning ajastut, milles ta elas ja töötas.

Külanoored lähevad simmanile. Selleks läbitakse tarvilikud rituaalid ja pikk metsatee, kus avanevad noorte karakterid. Simmangi on osa kombestikust, kuhu kuulub nii tants kui armastus, aga ka ärplemine ja külakaklus. Teekond koju võtab kokku saadud emotsioonid. Peategelase ja jutustaja Oskari noorel eluteel oli see eneseleidmise aeg. Lõõtsal on kogu loos oma kindel koht. Lõõtsa järel minnakse kuhu iganes ja millal iganes. Muusika avab inimhinged, toob sinna nii rõõmu kui kurvastust.

Näidendi stsenaarium põhineb 1932. aastal Väimelas Väiso külas elanud noormehe Ossi Kuruski dokumentaaljutustusel. Sellest tulenevalt on nii mängupaik, tegevustik, kombed, riietus kui ka isegi karakterid kohapeal reaalselt eksisteerinud.

 

29.08 PILLIMEISTER AUGUST TEPPO 140. SÜNNIAASTAPÄEVA TÄHISTAMINE

Mälestushetk Võru kalmistul. 
Rändamine August Teppo radadel, teejuhiks Vana-Võrumaa Kultuurikoja peavarahoidja Arthur Ruusmaa.
August Teppo mälestuspingi avamine.

Lõõtspillikontsert „TEPPOD KOJU”.

29.08 AUGUST TEPPO MÄLESTUSPINGI AVAMINE 

29.08 LÕÕTSPILLIKONTSERT “TEPPOD KOJU”

18.11 NÄITUS “MAATURISMI EDULOOD”

Lõõtsatalu tegevuste tutvustamine 

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED  2014 

TULETÕRJE VEEVÕTUKOHA VALMIMINE  

AIDAHOONE RENOVEERIMINE  

AIDAHOONE SISUSTAMINE

PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS

Põlva Lõõtsakool

FILMI “AUGUST TEPPO LUGU” FILMIMINE

18.07 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS

Lõõtsakuningas Juhan Uppin

UURIMUSTÖÖ “AUGUST TEPPO NIMELISE VÕISTUMÄNGIMISE AJALUGU”  

LÕÕTSATALU TEGEVUSTE TUTVUSTAMINE SETO KUNINGRIIGI PÄEVAL

15.08 PÄRIMUSKONTSERT LÕÕTSATALUS

Lõõtspillimängijad Ülle ja Kristi Kool 

EKSPOSITSIOONI TÄIENDAMINE

Heliinstallatsiooni tahvlite paigaldamine  

30.08 LÕÕTSAMUUSEUMI AVAMINE

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2013

LÕÕTSAMUUSEUMI TULEOHUTUSPROJEKT

Veevõtukoha rajamine

LÕÕTSATALU TALGUD

Pinnase tasandamine, ettevalmistustööd  piirdeaia renoveerimiseks

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2012

EKSPOSITSIOONI PAIGALDAMINE

Pillimeistri töötuba 

LÕÕTSATALU TALGUD

Kõrvalhoone lammutamine

TANTSUETENDUS “SUVEHALJAS TANTSUSAMM” 

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2011

ELEKTRISÜSTEEMIDE PAIGALDAMINE 

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2010

REHETARE RENOVEERIMINE  

 

LÕÕTSAMUUSEUMI SÜNDMUSED 2009

LÕÕTSAMUUSEUMI RENOVEERIMISE PROJEKTEERIMINE  

logo
Teppo August oli Võrumaa kuulus lõõtsameister. Tema lapse-lapse-laps Priidu on võtnud ette asutada tema kodutalus muuseum. Just seal, kus pillid omal ajal sündisid. Tallel on tööriistad, millega vanameister töötas, samuti põllutööriistad, mis tolajal igapäevaselt kasutusel olid.